MotoGP Njemačka 2012.: pobjeda Marca Márqueza i povratak Pola Espargaróa

Jutros je vrijeme konačno dalo pilotima od Moto2 na Velikoj nagradi NjemačkeSunce je sjalo i nije bilo zraka, a kako je istaknuo Dennis Noyes, to bi išlo u prilog Kalexu da su u vodi bili premalo poslušni s ekstremnom krutošću koja ih čini podnošljivim u vodi kao motocikl s četvrtastim kotačima. Praktički sav posao vikenda bio je bezvrijedan nakon što smo se pripremili za utrku s vodom.

No, ima ih koji za to ne mare, samo znaju ići brzo, sjednu na bicikl i kao ludi udare u ručku. Marc Márquez pomeo je utrku, ni u jednom trenutku nije pokazao znakove slabosti i dominirao je cijelom utrkom od početka do kraja. Pol Espargaro Sa svoje strane, imao je spektakularnu utrku, povratkom koji ga je odveo na četvrto mjesto sa sedamnaestog na ljestvici, spasivši pad koji se činio sigurnim.

Mika Kallio
Mika Kallio

Marc Márquez, Mika Kallio i Julito Simón bili su prvi po dolasku do prvog zavoja. Scott Redding je pao na zemlju u prvoj trećini kruga nakon pokušaja prolaska Toni Ilija s vanjske strane i dodirnuti njegov prednji kotač tjerajući Elíasa da se uspravi, ali je mogao nastaviti, tako da je jedan od kandidata za titulu bio izvan igre, a danas ne bi bio jedini. Andrea Iannone u osmom krugu pokušavajući držati korak s Marcom Márquezom je pogodio puzavica izgubivši prednji i stražnji kotač nakon toga, mogao je nastaviti utrku, ali bez bodova, rezultat koji ga je spustio na četvrto ukupno mjesto.

Pol Espargaro malo po malo obnavljao je pozicije, otprilike dva po krugu manje-više, sve dok nije zauzeo sedmo mjesto. Kad sam stigao do vrlo brze desne krivine pri više od 200 kilometara na sat koja prethodi vodopadu Sanchsenring, zakoračio sam na unutrašnju bijelu liniju i pojavio se ogroman tresak spremajući ga otpuhati. Šok je bio toliko jak da se aktivirao zračni jastuk odijela i izgubio je tri mjesta, vratio se na deseto mjesto i morao je ponovno svladati i ponovno se vratiti. Kako je uporan ovaj dječak koji je nastavio šutirati sve dok se nije plasirao na četvrto mjesto unutar tri sekunde od vodeće skupine, dodao 16 bodova i ponovno osvojio drugo mjesto na ljestvici.

Alex De Angelis

U međuvremenu, vodeći trio koji su formirali Marc Márquez, Mika Kallio i Alex de Angelis koji ih je kontaktirao nakon pada Andree Iannonea pobjegli su ostalo lagano. U nekim sektorima Angelisa bio je brži od Kallia, ali Finac je imao konstantniji ritam, pa su ušli u apsurdnu borbu koja ih nije vodila nikuda osim da su promijenili svoje pozicije u korist Márquezovog bijega kako bi on mogao mirno pobijediti u utrci. i ulazak u cilj u istoj poziciji s kojom su započeli svoj privatni rat. Marc je tako zatvorio prekrasan vikend pokazujući još jednom pobjedničko drvo od kojeg je napravljen.

Julito Simon počeo je gubiti pozicije iz drugog kruga zbog nedostatka suhog ritma kako je ritam najavljivao prije početka utrke i to bi ga odvelo na konačno petnaesto mjesto. Točno ispred vas Nico Terol, Ricky Cardús i Tito Rabat, koji je potpisao još jedan povratak u knjigu napuštajući dvadeset sedmo mjesto i vraćajući se na petnaest pozicija. Toni Ilija odlazio sam za pad vrlo razočaran izvedbom svog Sutera, i Elena Rosell i Axel Pons učinili su isto ali za tehnički problemi.

Moto2 privremena opća klasifikacija: * 1. Marc Márquez, 152 boda. * 2. Pol Espargaró, 109 str. * 3. Thomas Luthi, 107 str. * 4. Andrea Iannone, 104 str. * 5. Scott Redding, 86 str.